DA یا Domain Authority چیست و چه کاربردی دارد؟

با سلام خدمت دوستان. در این مقاله به بررسی کامل DA یا Domain Authority می پردازیم. همچنین به این سوال که DA چیست و چه تاثیری بر روی سئو سایت دارد، پاسخ می دهیم. پس بدون معطلی بریم سر اصل مطلب.

DA چیست

DA یا Domain Authority (اعتبار دامنه)، نمره ای است از طرف وبسایت Moz که به سایت ها بر اساس رنک آن ها در گوگل داده می شود. این نمره بر اساس اعتبار کل دامنه و سابدامین های (subdomain) آن وبسایت داده می شود. امتیاز دهی بر اساس ۱۰ ها پارامتر موثر در سئو از جمله تعداد بک لینک ها و قدرت آن ها محاسبه می شود. نمره ای که از طرف این سایت به عنوان اعتبار دامنه به سایت ها داده می شود، تاثیر در رتبه بندی گوگل ندارد. صرفا این معیاری برای سنجش اعتبار دامنه سایت ها می باشد.

چگونه می توان Domain Authority را چک نمود؟

برای دیدن DA سایت ها می توان به سایت Moz رفت، و دامنه را در قسمت مربوطه وارد نمایید. همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

DA چیست

سیستم امتیاز دهی آن به چه شکل است؟

سیستم امتیاز دهی به دامنه ها به این صورت است که عددی از ۱ تا ۱۰۰ برای اعتبار دامنه ها در نظر می گیرد. این امتیاز به شکل لگاریتمی محاسبه می شود. یعنی تلاش برای ارتقاع از نمره ۵۰ به ۶۰ بسیار سخت تر از نمره ۱۰ به ۲۰ است. تمام وب سایت های تازه کار نمره ۱ می گیرند. البته به بدان معنی نیست که سایت های بزرگی همچون گوگل و ویکی پدیا حتما نمره ۱۰۰ دارند. بلکه آن ها ممکن است نمره ای بین ۸۰ تا ۱۰۰ بسته به زمان های مختلف داشته باشند.

چگونه Domain Authority سایت خود را بهتر کنیم؟

طبق گفته خود Moz در این مقاله، نباید کسب و کار های نوپا و تازه خود را با وب سایت های بزرگ مقایسه کنند. نباید آن ها سعی کنند که نمره DA آن ها به ۱۰۰ نزدیک شود. این کار برای آن ها فایده ای ندارد، زیرا به نتیجه نمی رسند. ولی استفاده صحیح از این ابزار آنالیز نمره رقبا سایت خود و مقایسه خودتان با آن ها است. همانگونه که گفته شد ۱۰ ها و بلکه ۱۰۰ ها عامل در این رتبه بندی موثر است. به طور کلی هر زمان که سئو و به خصوص لینک سازی خارجی سایت شما بهبود پیدا کند، نمره DA نیز بهتر خواهد شد.  

تفاوت DA با PA

Domain Authority رتبه پیش بینی شده برای کل دامنه ها یا زیر دامنه ها را اندازه گیری می کند (کل سایت)، ولی PA یا Page Authority قدرت صفحات را اندازه گیری می کند. (یک صفحه از سایت)

دلیل تغییرات DA سایت ها

  • بک لینک های ما هنوز در فهرست MOZ ثبت نشده باشد.
  • سایت ها با رنک بالا (همانند فیسبوک) رشد لینک قابل توجهی را تجربه کردند و بر روی رتبه همه ی سایت ها تاثیر گذاشته اند.
  • بک لینک های ما از مکان هایی بدست آمده که در رتبه بندی Google مشارکت ندارند.
  • تعداد دامنه های لینک دهنده به ما بیشتر یا کمتر از موارد قبلی بود. (دلیلی که ما تاثیرگذاریم)
  • بک لینک های گرفته شده از سایت های ضعیف تر از خود باشد.

نتیجه: هر چند رتبه DA یا اعتبارسنجی دامنه تاثیری بر نتایج گوگل ندارد. اما می توان از آن به عنوان یک ابزار عالی برای تحلیل سئو سایت خود و رقبا استفاده نمود. یک متخصص سئو، برای بهبود عملکرد سایت خود از این دسته از ابزار ها چشم پوشی نمی کند. در این مقاله به سوال DA چیست پاسخ داده شد و Domain Authority را به صورت کامل بررسی کردیم.

شاد و پیروز باشید.

امیر محمود کنگرلو

امیر محمود کنگرلو

سلام، من امیر هستم و چند وقتی میشه که درباره وب و وبمستری می نویسم. خوشحال می شم اگه از مطلب خوشتون آمد برای دوستانتون بفرستید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

قدم-نخست-ساختن-یک-سایت-وردپرسی

قدم نخست ساختن یک سایت وردپرسی

این مقاله قدم نخست ساختن یک سایت وردپرسی را به صورت جامع و کامل برسی می نماید. در قدم اول به برسی هاست و دامنه برای سایت وردپرسی می پردازد

تست موبایل فرندلی بودن سایت

در این مقاله به معرفی ابزاری آنلاین برای تست موبایل فرندلی بودن سایت می پردازیم و آیتم های موبایل فرندلی بودن سایت از نظر گوگل را برسی می کنیم.

نوشتن محتوا سئو شده

چگونه یک مقاله یا متن سئو شده بنویسم؟

در این مقاله به بیان نکات سئو در تولید محتوا می پردازیم و آموزش می دهیم که چگونه یک محتوا یا مقاله سئو شده و گوگل پسند بنویسیم و رتبه بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *